Karlos Ruis Safon- Groblje izgubljenih knjiga

 

Da li znate šta je Groblje izgubljenih knjiga? To je serijal autora Karlosa R. Safona, koji obuhvata četiri naslova „Senka vetra“, „Igra anđela“, „Zatočenik nebesa“ i „Lavirint duhova“. Ova poslednja je štampana u dva dijela, a navedene su redosledom kojim su izlazile u prodaju.

senke vetraSerijal obuhvata period od 1920. godine do nekih 50ih, 60ih godina. Serijal počinje kada dječaka Danijela Semprea otac, inače vlasnik knjižare Sempre i sinovi, odvodi u jedno skriveno zdanje u Barseloni. Radi se o ogromnoj tajnoj biblioteci u kojoj, svako ko zna za nju mora da odabere jednu knjigu uz obavezu da je čuva od zaborava do kraja života. Priča se da zapravo knjiga bira vas, a ne vi knjigu i ako je vjerovati pričama, tog dana Danijela je izabrala knjiga „Senka vetra“, autora Hulijana Karaša. Dok istražuje zašto ne postoje drugi primjerci ove ili bilo koje druge knjige istog autora, Danijel, sada već fasciniran likom Hulijana Karaša susreće se sa pričom o tajanstvenom demonu koji spaljuje sve ono što je Karaš napisao, a počinje i da primjećuje kako ga neko prati. Zbog ljubavi prema knjizi i želji da je zaštiti, naš mladi knjižar će upasti u nevolje opasne po njegov život i živote njegovih voljenih. Osim Danijela česta pojava u serijalu je i Fermin Romero de Tores, zaljubljenik u knjige, film(ili bolje rečeno glumice) i Sugus bombone. Davidov zaštitnik i čovjek teške prošlosti, a vedrog duha je šaljivdžija koji često ne pazi na izražavanje i svojim dovitljivim rečenicama vraća osmjeh na lica nas čitalaca.

„Ono što Fermin kaže jeste da mudri priznaju ako ponekad i pogreše, a kreteni greše neprestano iako to nikad ne priznaju verujući da su uvek u pravu. on to naziva Arhimedovim principom spojenih imbecilija.“
Ovaj serijal mi je drag jer pored fantastičnih likova koji su upečatljivi i nose neki svoj teret i tugu, ona govori o ljubavi prema čitanju i načinu na koji su mnogi naši junaci u njima našli spas od svojih tuga i nadu za bolje sutra. Uči nas da jedna knjiga zaista može da promjeni nečiji život kao što je „Senka vetra“ Danijelov, u drugom dijelu koji nas vraća u prošlost Davida Martina muče velika očekivanja, a zbog ljubavi prema istoimenom romanu je znao i da dobije batine. Treći dio počinje misterioznom osobom koja mom omiljenom liku Ferminu poklanja knjigu „Grof Monte Kristo“, a četvrta povezuje sve knjige prije nje i završava sagu porodice Sempre. Ono što se meni takođe jako dopada jeste atmosfera svojstvena noar filmovima i prožeta fantazijom koja možda i to nije.
„Knjige su ogledalo, u njima vidiš samo ono što nosiš u sebi.“

senke vetra2

Postavi komentar